Παντατίφ σε μορφή πτηνού με δυο δακτύλιους

TA 000004

Δημιουργήσαμε αυτό το ιδιαίτερο παντατίφ, εμπνεόμενοι από αρχαίο περίαπτο σε μορφή πτηνού με δυο δακτυλίους, που βρέθηκε στις Φέρες στην Θεσσαλία και χρονολογείται στον 8ο-7ο αιώνα π.Χ.. Το εξαιρετικό αυτό πανατίφ είναι κατασκευασμένο από ασήμι 999° και συνοδεύεται από μαύρο σατέν κορδόνι.

Διαστάσεις: 3εκ. x 8,5εκ.

Τα περίαπτα αποτελούν τα πιο επεξεργασμένα αντικείμενα κόσμησης και είναι κατά κανόνα σπάνια. Ήταν αντικείμενα με μία η περισσότερες οπές. Χρησιμοποιούνταν στην καθημερινή ζωή αλλά και σε ταφικές τελετές. Οι πιο συνηθισμένες μορφές είναι επιμήκεις, ωοειδείς και ορθογώνιες. Η διάτρηση γίνεται συνήθως στην μικρή πλευρά.

Ο διάκοσμος των περιάπτων κοσμημάτων είναι κυρίως γεωμετρικός με θέματα ανάλογα με τον τόπο προέλευσης τους. Συχνή είναι η απεικόνιση γυναικείων μορφών και οι απεικονίσεις ζώων, όπως πουλιά, ερπετά, ψάρια. Τα περίαπτα από πηλό, λίθο, ασήμι και χρυσό πιθανότατα ράβονταν πάνω στα ενδύματα ή κρέμονταν από το λαιμό σαν φυλαχτά.

Περίαπτα κοσμήματα με οπές φυλάσσονται στο Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης και στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο στην Αθήνα.

3 εκ. x 8,5 εκ.
Λεπτομέρειες: