Δικάταρτο Σφουγγαράδικο, Ασήμι

FA 000509

Δικάταρτο σφουγγαράδικο καίκι απο τα νησιά στη θάλασσα του Μαρμαρά, 19ος αιώνας. Το αντίγραφο είναι εμπνευσμένο από τάμα και είναι κατασκευασμένο από ασήμι 999° πάνω σε ακρυλική βάση (πλεξιγκλάς).

Διαστάσεις: 13 εκ. x 13,5 εκ. x 2,5 εκ.

Στη Νέα Κούταλη οι πρόσφυγες του 1922, που ήρθαν από την Κούταλη στη θάλασσα του Μαρμαρά, ασχολήθηκαν σχεδόν αποκλειστικά με τη σπογγαλιεία και την επεξεργασία των σφουγγαριών. Στο Μουσείο Ναυτικής Παράδοσης και Σπογγαλιείας Νέας Κούταλης παρουσιάζεται, η ναυτική παράδοση των προσφύγων από το νησί Κούταλη της Προποντίδας, πριν από τον ξεριζωμό τους, η σπογγαλιεία και η επεξεργασία των σφουγγαριών και η αρχαιολογική συλλογή της Νέας Κούταλης, η οποία αποτελείται από αντικείμενα που περισυνέλεξαν οι σφουγγαράδες από τα βάθη της θάλασσας.

Το νέο θεματικό αυτό Μουσείο του Αιγαίου, βρίσκεται στο ακριτικό νησί της Λήμνου, στο χωριό Νέα Κούταλη, όπου διατίθεται συνοπτικός κατάλογος των εκθεμάτων.

13 εκ. x 13,5 εκ. x 2,5 εκ.
Λεπτομέρειες:
με ακρυλική βάση