Γούρι 2018, Πουλί πάνω σε δυο κύκλους

FX 020093
Απόθεμα
Προσθήκη στη Λίστα Αγαπημένων

Δημιουργήσαμε το φετινό γούρι εμπενόμενοι από αυτό το ιδιαίτερο παντατίφ, το αρχαίο περίαπτο σε μορφή πτηνού σε δυο δακτύλιους, που βρέθηκε στις Φέρες στην Θεσσαλία και χρονολογείται στον 8°-7° αιώνα π.Χ. Το εξαιρετικό αυτό πανατίφ το συνδιάσαμε με μια μικρή σπάτουλα (εργαλείο 5ου αι. π.Χ.) που βρέθηκε στις εκσκαφές του Κεραμικού της Αθήνας, για να αποδώσουμε το νούμερο "18" της νέας χρονιάς που έρχεται. Είναι χειροποίητο και κατασκευασμένο από μασίφ ορείχαλκο και συνοδεύεται από μπορντό φούντα.

Διαστάσεις: 3εκ. x 8,5εκ.

Το κάθε προϊόν προσφέρεται με συσκευασία δώρου.

Δείτε επίσης ολόκληρη την συλλογή με τα γούρια

Αποκτήστε τώρα το δικό σας αντίγραφο ή προσφέρετε το σαν πρωτότυπο δώρο.

Στις τιμές συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ.

Όλα μας τα έργα είναι χειροποίητα και συνοδεύονται από πιστοποιητικό εγγύησης και γνησιότητας των εργαστηρίων που τα δημιουργούν.

Εκτιμώμενος χρόνος παράδοσης:   - Ελλάδα: 5 εργάσιμες ημέρες

- Ευρώπη: 7 - 10 εργάσιμες ημέρες

- Υπόλοιπος κόσμος: 10 - 28  εργάσιμες ημέρες

Τα περίαπτα αποτελούν τα πιο επεξεργασμένα αντικείμενα κόσμησης και είναι κατά κανόνα σπάνια. Ήταν αντικείμενα με μία η περισσότερες οπές. Χρησιμοποιούνταν στην καθημερινή ζωή αλλά και σε ταφικές τελετές. Οι πιο συνηθισμένες μορφές είναι επιμήκεις, ωοειδείς και ορθογώνιες. Η διάτρηση γίνεται συνήθως στην μικρή πλευρά.

Ο διάκοσμος των περίαπτων κοσμημάτων είναι κυρίως γεωμετρικός με θέματα ανάλογα με τον τόπο προέλευσης τουςΣυχνή είναι η απεικόνιση γυναικείων μορφών και οι απεικονίσεις ζώων, όπως πουλιά, ερπετά, ψάρια. Τα περίαπτα από πηλό, λίθο, ασήμι και χρυσό πιθανότατα ράβονταν πάνω στα ενδύματα ή κρέμονταν από το λαιμό σαν φυλαχτά.

Περίαπτα κοσμήματα με οπές φυλάσσονται στο Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης και στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο στην Αθήνα.

Βάρος:
20 γρ.