Ιούλιος 22, 2019
ΦΙΛΙΠΠΑΚΗΣ ΑΡΤ, εργαστήριο γαλβανοπλαστικής, Αθήνα στο MuseumMasters.gr

ΦΙΛΙΠΠΑΚΗΣ ΑΡΤ, εργαστήριο γαλβανοπλαστικής, Αθήνα

55 χρόνια χειροποίητης δημιουργίας και εξαιρετικών συνεργασιών!

Είναι γεγονός, πως τα έργα υψηλής αισθητικής που είναι δουλεμένα στο χέρι διατηρούν ατόφια την αξία τους μέσα στο χρόνο. 'Εχοντας μελετήσει την Αρχαία Ελληνική τεχνοτροπία στην επεξεργασία των μετάλλων, φιλοτεχνούμε στα εργαστήριά μας επιλεγμένα έργα. Η μέθοδος της Γαλβανοπλαστικής (επιμετάλλωση) καθώς και η πολύχρονη εμπειρία μας στην κατασκευή αντιγράφων μας δίνει την δυνατότητα να αποτυπώσουμε με μεγάλη λεπτομέρεια το σχέδιο από το πρωτότυπο εύρημα στο αντίγραφο που θέλουμε να παράγουμε.

Για 55 χρόνια τώρα, η φιλοτέχνηση τέτοιων έργων σε Μουσειακά αντίγραφα, Γλυπτά, Αγάλματα, Κοσμήματα, Αρχιτεκτονικά Διακοσμητικά και Επαγγελματικά Δώρα, αποτελεί το αποκλειστικό αντικείμενο των εργαστηρίων ΦΙΛΙΠΠΑΚΗΣΔουλεύοντας υλικά όπως ασήμι, χαλκό, ορείχαλκο, αλουμίνιο, σίδηρο, ρητίνες, μάρμαρο, δημιουργούμε στο χέρι έργα υψηλής αισθητικής. Κάθε συνεργασία μας χαρακτηρίζεται από απόλυτη συνέπεια, δημιουργική διάθεση και εξασφαλισμένη περιφρούρηση των σχεδίων που δημιουργούνται ειδικά για κάθε περίπτωση.

Τη σταθερή προσήλωση μας στην ποιότητα, πιστοποιούν οι μακροχρόνιες συνεργασίες:
- Μουσείο Μπενάκη | - Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης, Ίδρυμα Ν.Π. Γουλανδρή | - Εβραϊκό Μουσείο Αθηνών & Θεσσαλονικής  | - Ιστορικό Αρχείο Ναυτικό Μουσείο Ύδρας | - Νησί των Μουσείων, Βερολίνο | - Μουσείο Ι. Μ. Κύκκου, Λευκωσία | - Γκαλερί Ζουμπουλάκη | - Μαρτίνος Αρτ Γκαλερί | - Γκαλερί Αστρολάβος | - “Μαγεία” Ιλεάνα Μακρή | - Art Point, Αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος | - Πολιτισμικός Οργανισμός Δήμου Αθηναίων (Ο.Π.Α.Ν.Δ.Α) | - Μουσείο Ναυτικής Παράδοσης και Σπογγαλιείας, Νέα Κούταλη, Λήμνος.

Καθώς επίσης με το,
- Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο, Τόκυο | - National Geographic Museum, Ουάσιγκτον D.C. | - The Field Museum, Σικάγο | Μουσείο Λούβρου, Παρίσι | - Βρετανικό Μουσείο, Λονδίνο | - Musee National d’ Histoire et d’ Art (MNHA), Λουξεμβούργο | - Antikenmuseum Basel und Sammlung Ludwig, Βασιλεία, Ελβετία | - Μουσείο Πιερίδη Αρχαίας Κυπριακής Τέχνης, Λάρνακα | - Μουσείο «Thalassa», Αγ. Νάπα, Κύπρος | - Δημοτικό Κέντρο Τεχνών Λευκωσίας | - Ελληνικός Συλλεκτικός Κύκλος  | - Α.Ε. Προβολής της Πολιτιστικής Κληρονομιάς της Ελλάδας.

Συνεργασίες με καλλιτέχνες στην Ελλάδα και το εξωτερικό:

Γεωργία Κοτρέτσου | - Μαρία Τσάγκαρη | - Μάριος Βουτσινάς | - Έλενα Βότση | - Αλεξανδρα Κούμπα | - Έλενα Σύρακα | - Λίδα Παπακωνσταντίνου | - Νίκος Ναβρίδης | - Αθανάσιος Αργιανάς | Μιχάλης Κασσάπης | - Γεώργιος Καστριώτης | - Κώστας Σαχπάζης | - Σωκράτης Σωκράτους | - Στέλιος Γαβαλάς | - Πέτρος Βλητίδης | - Bajo Arben.

Τα εργαστήρια Φιλιππάκης Αρτ έχουν επίσης αναλάβει να φέρουν εις πέρας μεγάλα διακοσμητικά έργα όπως:
- Ξενοδοχείο Μιραβέλλο, Αγ. Νικόλαος, Κρήτη,
- Ξενοδοχείο HILTON Αθηνών,
- κτίρια του Ε.Ο.Τ,  εστιατόρια, καταστήματα, καθώς και διάφορες άλλες διακοσμητικές εργασίες στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Στο κομμάτι του επιχειρηματικού δώρου έχουμε συνεργαστεί με μεγάλες εταιρίες απο τον χώρο του marketing και της διαφήμισης, για την δημιουργία δώρων. Μαζί μελετάμε και σχεδιάζουμε αντικείμενα που ανταποκρίνονται στις ανάγκες επικοινωνίας του κάθε ενδιαφερόμενου με στόχο πάντα την διαφοροποίηση.

Σκοπός μας είναι το αντικείμενο που δημιουργείται στα εργαστήριά μας να ξεχωρίζει για το σχέδιο, την ποιότητα και την αισθητική του.

Παράλληλα με τις παραπάνω δραστηριότητες έχουμε δημιουργήσει τη διακοσμητική σειρά "ΦΙΛΙΠΠΑΚΗΣ Art Originals" η οποία αποτελείται απο πίνακες - χαλκογαφίες, σφυρήλατα, γλυπτά και χυτά αντικείμενα, με κύρια πηγή έμπνευσης την Αρχαία Ελλάδα, αλλά και άλλα πιο σύγχρονα θέματα.

Ολα τα έργα μας είναι χειροποίητα, με χρωματισμούς απο φυσικές οξειδώσεις των μετάλλων, συνοδεύονται δε απο περιγραφή του ευρήματος στα Ελληνικά και τα Αγγλικά, το πιστοποιητικό/σήμα του ΕΟΜΜΕΧ και φέρουν ως σφραγίδα εγγύησης και γνησιότητας το σήμα και την υπογραφή ΦΙΛΙΠΠΑΚΗΣ.

Είμαστε μέλος του Ελληνικού Επιμελητηρίου Βιοτεχνών και της Πανελλήνιας Ένωσης Βιοτεχνών Λαικής Τέχνης.

Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου info@philippakis.gr και τηλεφωνικώς στο 210 9964841.