Νοέμβριος 28, 2016
by Liz Chryssanthidis - Philippaki

Ακολουθώντας την μοναδική έκθεση “THE GREEKS”.

Από το Σικάγο στην Ουάσινγκτον! Η συλλογή του MuseumMasters.gr στο National Geographic Museum  26/5 - 9/10/2016.

Τα αντικείμενα της εταιρίας μας επιλέχτηκαν για να εμπλουτίσουν τα Πωλητήρια δύο εκ των μεγαλυτέρων μουσείων των ΗΠΑ στα πλαίσια της μεγάλης έκθεσης «The Greeks: Agamemnon to Alexander the Great». Η έκθεση αυτή διοργανώθηκε από το Υπουργείο Πολιτισμού της χώρας μας και το Consortium of North American Museums με επίσημο εκπρόσωπο το Canadian Museum of History στην Οττάβα. Πρόκειται για το πιο αντιπροσωπευτικό «πανόραμα» του ελληνικού πολιτισμού που έχει ταξιδέψει ποτέ εκτός ελληνικών συνόρων και περιλαμβάνει 543 εκθέματα-αριστουργήματα της αρχαίας ελληνικής γλυπτικής, ζωγραφικής και της τέχνης του κοσμήματος, προερχόμενα από όλα τα αρχαιολογικά μουσεία της Ελλάδας. To MuseumMasters.gr είναι το e-shop της ΦΙΛΙΠΠΑΚΗΣ ΑΡΤ, ένα καλλιτεχνικό εργαστήριο που μετράει ήδη 53 χρόνια ζωής και δημιουργίας στην Αθήνα.

Το μουσείο επέλεξε ένα από τα προϊόντα της συλλογής μας, το μπολ με το αστέρι της Βεργίνας για να διαφημίσει την έκθεση.

Σχόλια

Δεν βρέθηκαν δημοσιεύσεις