Χάραγμα Καϊκιού, Μπρελόκ, Ασήμι

NK 000007

Χάραγμα σφουγγαράδικου καϊκιού του 19ου αιώνα, απο το νησί της Κούταλης στη θάλασσα του Μαρμαρά. Το μπρελόκ είναι κατασκευασμένο από ασήμι 925° και αποτελείται απο μεταλλικό κρίκο με δερμάτινο δέσιμο.

Διαστάσεις χαράγματος: 3,5 εκ. x 2,5 εκ. x 3 χιλ.

Διαστάσεις μπρελόκ (κλειδοθήκη): 3,5 εκ. x 10 εκ. x 3 χιλ.

Στη Νέα Κούταλη οι πρόσφυγες του 1922 ασχολήθηκαν σχεδόν αποκλειστικά με τη σπογγαλιεία και την επεξεργασία των σφουγγαριών. Στο Μουσείο Ναυτικής Παράδοσης και Σπογγαλιείας Νέας Κούταλης παρουσιάζεται, η ναυτική παράδοση των προσφύγων από το νησί Κούταλη της Προποντίδας, πριν από τον ξεριζωμό τους, η σπογγαλιεία και η επεξεργασία των σφουγγαριών και η αρχαιολογική συλλογή της Νέας Κούταλης, η οποία αποτελείται από αντικείμενα που περισυνέλεξαν οι σφουγγαράδες από τα βάθη της θάλασσας.

Το νέο θεματικό αυτό Μουσείο του Αιγαίου, βρίσκεται στο ακριτικό νησί της Λήμνου, στο χωριό Νέα Κούταλη, όπου διατίθεται συνοπτικός κατάλογος των εκθεμάτων.

3,5 εκ. x 10 εκ. x 3 χιλ.
Λεπτομέρειες:
με μαύρο δερμάτινο κορδόνι και μεταλλικό κρίκο
Νησιά της Θάλασσας του Μαρμαρά
Μασίφ Ασήμι 925°